Scroll to top

Certyfikat UTZ

UTZ to globalny program certyfikacji, dotyczący uprawy kawy, herbaty, kakao oraz orzechów laskowych. Gwarantuje on, że oznakowane produkty pochodzą z certyfikowanych plantacji.

W języku Majów „utz” oznacza „dobry w środku”. Certyfikacja w tym systemie skupia się na dobrych praktykach rolnych, racjonalnym zarządzaniu, a także na bezpieczeństwie i higienie pracy. Daje możliwości rozwoju rolnikom i ich rodzinom, jak również dba o środowisko naturalne.

Celem programu UTZ jest edukowanie plantatorów w zakresie dobrych praktyk rolniczych. Także wskazywanie profesjonalnych i zrównoważonych metod uprawy tak, aby plony stanowiły produkty najwyższej jakości. Program zapewnia kursy i szkolenia, dotyczące zarządzania w biznesie, ochrony pracy i środowiska. Dzięki temu programowi rolnicy uprawiają lepiej, generują wyższe dochody, rozwijają się, dbając przy tym o środowisko i zasoby naturalne Ziemi.

UTZ prężnie współpracuje z kluczowymi na świecie producentami, takimi jak: Mars, Nestle czy Ferrero, wyprowadzając tym samym istotne, pozytywne zmiany w branży spożywczej.

Certyfikat UTZ
UTZ
Certyfikat UTZ na kawę, herbatę, kakao i orzechy laskowe

Certyfikat UTZ – zakres i korzyści.

Standard UTZ funkcjonuje w oparciu o dwa zestawy wytycznych. Jest to kodeks postępowania UTZ (obejmujący proces uprawy i zbioru) oraz łańcuch dostaw. Łańcuch ten obejmuje produkty od momentu opuszczenia gospodarstwa rolnego, aż do pojawienia się ich na sklepowych półkach.

By produkt finalny mógł oznaczony jako certyfikowany, na każdym etapie łańcucha produkcji, tj. od momentu pozyskania – aż po wytwórcę gotowego produktu, muszą być spełnione wszystkie wytyczne UTZ.

Konsumenci coraz częściej domagają się wiarygodnych informacji nt. tego – skąd pochodzą ich produkty? Dołączenie do znanego na całym świecie systemu certyfikacji wyraźnie wskazuje na zaangażowanie przedsiębiorstw na rzecz ludzi i środowiska. Pomaga stworzyć świat, w którym zrównoważone rolnictwo jest normą. Takie podejście doceniane jest przez świadomych konsumentów i dostawców, z którymi można zawiązać trwałe relacje, ale i otworzyć się na nowe.

Uwaga! Organizacje: UTZ i Rainforest Alliance połączyły się, co zaskutkowało powstaniem nowego systemu certyfikacji – Rainforest Alliance 2020. Skierowany on jest do firm, które do tej pory były certyfikowane w systemie UTZ (lub Rainforest Alliance) i nadal chcą certyfikować się w ramach nowego programu. 1 lipca 2021′ standard wszedł w życie, a aktualne certyfikaty pozostaną ważne do momentu uzyskania Certyfikatu Przejścia, jednak nie dłużej niż do 1 lipca 2022 r.

Control Union to oficjalna jednostka certyfikująca z wieloletnim doświadczeniem. Wszystkich zainteresowanych tym, by uzyskać certyfikat Rainforest Alliance (dawniej certyfikat UTZ)– zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Chętnie przygotujemy dla Państwa niezobowiązującą ofertę.

Zobacz także: