Scroll to top

Certyfikat SRCCS

Certyfikat SRCCSCertyfikat SRCCS

Uznany, dobrowolny i wszechstronny Zrównoważony Standard Zawartości Celulozy Regenerowanej (SRCCS), znany wcześniej jako SVCOC – Zrównoważony Łańcuch Dostaw Wiskozy, opracowano, by zapewnić, że produkty sprzedawane z ważnym oświadczeniem pochodzą z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

Standard ma na celu zwiększenie wykorzystania zrównoważonych materiałów wejściowych opartych na celulozie w produkcji włókien, a także dostarczenie wiarygodnego systemu certyfikacji, który zwiększa przejrzystość, integralność i widoczność zrównoważonych włókien celulozowych regenerowanych, znanych jako MMCF (włókna celulozowe wytwarzane przez człowieka).

MMCF to włókna pochodzące głównie z drewna, choć czasami także z innych źródeł celulozy, takich jak bambus. Celuloza jest kluczowym składnikiem włókien roślinnych oraz bawełny, a MMCF różni się od naturalnych włókien tym, że przechodzi proces rozpuszczania i przędzenia, co sprawia, że jest to włókno „sztuczne”.

Obecny system produkcji dziewiczych MMCF boryka się z trzema głównymi wyzwaniami:

  1. Niezrównoważona gospodarka leśna – wydobycie surowców przyczynia się do wylesiania, szczególnie w przypadku starożytnych i zagrożonych lasów oraz terenów należących do rdzennych społeczności.
  2. Tekstylne odpady – produkcja odzieży z dziewiczych MMCF prowadzi do generowania dużych ilości odpadów, które nie są poddawane recyklingowi, co skutkuje składowaniem na wysypiskach lub spalaniem.
  3. Stosowanie niebezpiecznych chemikaliów – proces produkcyjny MMCF często wykorzystuje substancje chemiczne, które mogą zagrażać zdrowiu pracowników i środowisku, jeśli nie są odpowiednio zarządzane przy użyciu nowoczesnych technologii.

Standard SRCCS jest stosowany do weryfikacji łańcucha dostaw materiałów pochodzących ze świadomie i odpowiedzialnie zarządzanej masy celulozowej z drewna leśnego, z odpadów tekstylnych poużytkowych, a także z agroresztek roślinnych – od pierwszej jednostki przetwarzania do produktu końcowego. SRCCS ustala także wymagania dotyczące stosowania chemikaliów, warunków pracy oraz kwestii społecznych, które są zgodne z wiodącymi normami zrównoważonego rozwoju.

Jeśli interesuje Państwa certyfikacja celulozy (Certyfikat SRCCS) – zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym biurem. Nasi specjaliści z pewnością odpowiedzą na wszelkie nurtujące Państwa pytania.




    Zobacz także: