Scroll to top

Certyfikat ASC

Aquaculture Stewardship Council to niezależna, międzynarodowa organizacja non-profit, zarządzająca wiodącym na świecie programem certyfikacji i znakowania odpowiedzialnej akwakultury.

Certyfikat ASC nazywany jest także certyfikatem zrównoważonej hodowli. Przede wszystkim pomaga firmom, organizacjom, naukowcom i obrońcom przyrody – promować oraz identyfikować ryby hodowlane, jako pochodzące z odpowiedzialnych hodowli.

Standard obejmuje szeroki zakres procesów akwakultury na całym świecie, a także uwzględnia zarówno środowiskowe, jak i społeczne aspekty rybactwa. Produkt z takim certyfikatem musi również być certyfikowany zgodnie ze standardem Chain of Custody (CoC), dotyczącym łańcucha dostaw.

Oznakowany produkt to ważna informacja dla konsumenta, mówiąca o tym, że ryba, którą kupuje – pochodzi z hodowli zrównoważonej, ograniczającej negatywny wpływ na środowisko, a także dbającej o lokalną społeczność. Dzięki temu, świadomy konsument – może znacznie łatwiej i bez obaw podjąć decyzję o zakupie odpowiedzialnie hodowanych ryb i owoców morza.

Producenci mogą uzyskać certyfikat na jeden z dziecięciu standardów odpowiedzialnej akwakultury. Obecne standardy certyfikacji obejmują m. in. takie gatunki ryb jak: słuchotkiskorupiakipstrągi słodkowodnepangiłososieseriole i cobiekrewetkitilapię. Dodatkowo można starać się o certyfikację glonów i pasz.

Certyfikat ASC
ASC

Certyfikat ASC – rodzaje:

  • certyfikacja farm (ASC Farm Certificate),
  • certyfikacja łańcucha dostaw (ASC Chain of Custody Certificate).

Przed podjęciem decyzji o certyfikacji zachęcamy Państwa do zapoznania się ze standardem i listą kontrolną, dotyczącą certyfikacji wybranego gatunku.

Certyfikat ASC
Certyfikat ASC. Proces certyfikacji.

Certyfikat ASC jest certyfikatem komplementarnym do certyfikatu wydawanego przez Marine Stewardship Council (MSC), który to dotyczy naturalnych połowów ryb. Produkty opatrzone logiem ASC, jak również MSC pochodzą od producentów, którzy ograniczają swoją ingerencję w środowisko naturalne do minimum i postępują zgodnie z zasadami odpowiedzialnej akwakultury.

Więcej informacji na temat certyfikacji w omawianym systemie można znaleźć na godnej uwagi stronie www.asc-aqua.org. Chętnie udzielą ich Państwu również nasi specjaliści! Wszystkich zainteresowanych certyfikacją ASC zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym biurem – Control Union Poland, drogą telefoniczną lub mailową. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie nurtujące Państwa pytania.

Zobacz także: