Scroll to top

Certyfikat FSC®

Forest Stewardship Council® (FSC®) to organizacja zajmująca się certyfikacją lasów oraz produktów z drewna i papieru. Przestrzeganie wytycznych FSC umożliwia pozyskiwanie drewna, biorąc pod uwagę aspekty społeczne, ekonomiczne i ekologiczne. Tutaj liczy się m. in. zachowanie żywotności lasów oraz ich bogactw biologicznych. System FSC jest obecnie uznawany za jeden z najbardziej wiarygodnych wśród istniejących na świecie systemów certyfikacji zasobów leśnych. Dlatego, jako jedyny popierany jest przez główne organizacje ekologiczne.

O certyfikat mogą ubiegać się właściciele i zarządcy obszarów leśnych (certyfikat FSC FM), a także producenci wyrobów z drewna i papieru (certyfikat FSC CoC).

Certyfikat FSC CoC oparty jest o łańcuch kontroli pochodzenia produktu. Oznacza to, że aby produkt finalny mógł być sprzedany, jako certyfikowany – na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca – muszą być przestrzegane zasady i standardy FSC. Dopiero wówczas możliwe jest oznaczenie wyrobu końcowego etykietą FSC, będącego gwarancja tego, że surowce na produkty pochodzą z odpowiedzialnych źródeł, a wyznaczone standardy zostały spełnione w całym łańcuchu dostaw.

Uczestnicy certyfikacji w systemie FSC

Certyfikat FSC CoC to:

  • gwarancja, że produkty pochodzą z lasów zarządzanych w odpowiedzialny sposób,
  • możliwość etykietowania swoich produktów znanym na całym świecie znakiem,
  • kreowanie pozytywnego wizerunku firmy,
  • możliwość poszerzenia rynku zbytu swoich produktów,
  • zwiększenie świadomości i zainteresowania  pochodzeniem produktów wśród konsumentów.

Etapy uzyskania certyfikatu FSC

  1. Zapoznanie się z ofertą i podpisanie umowy.
  2. Przygotowanie procedury FSC oraz systemu ewidencji i przepływu certyfikowanego surowca.
  3. Audyt certyfikujący.
  4. Coroczne audyty kontrolne.

CUPL_FSC_formularz_zgloszeniowy_PL

Więcej informacji na temat certyfikacji w systemie FSC znajdziecie Państwo na stronach www.fsc.pl oraz www.fsc.org. Polecamy również artykuł – ABC Leśnych Certyfikatów, w którym odpowiadamy na pytania: co to jest FSC, po co wydawany jest certyfikat w tym standardzie, jak przebiega proces certyfikacji, jak uzyskać certyfikat i inne.

Wszystkich Państwa, zainteresowanych certyfikacją – zapraszamy do kontaktu z naszym biurem, gdzie na wszystkie Państwa pytania, z pewnością, odpowiedzą wyczerpująco doświadczeni specjaliści. Control Union Poland, w zakresie certyfikacji FSC, działa pod akredytacją Control Union Certifications B.V. z siedzibą w Zwolle.

Zobacz także: