Scroll to top

Certyfikat FOS

Certyfikat FOS
Certyfikat FOS

FOS (Friend of the Sea) to założony i zarządzany przez ekologów, wiodący na świecie system certyfikacji zrównoważonego rybołówstwa i zrównoważonej akwakultury. To jedyny program, który tym samym logotypem promuje zarówno dzikie, jak i hodowlane owoce morza pozyskiwane w zrównoważony sposób, z poszanowaniem dla środowiska morskiego. Misją Friend of the Sea jest ochrona zasobów wodnych poprzez promowanie zrównoważonych praktyk w rybołówstwie, akwakulturze, produktach nutraceutycznych (suplementy diety). Jest ona zgodna z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, odnoszącymi się do pilnej potrzeby ochrony zasobów morskich i ich zrównoważonego wykorzystania.

Zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi to jedyny sposób na zapewnienie przyszłości oceanom. Przełowienie, zanieczyszczenie i handel morski doprowadziły do pogorszenia stanu zdrowia oceanów. Dramatycznie zmniejszyła się bioróżnorodność, narażając liczne gatunki wodne (ponad 2 tyś.!) – na wyginięcie. Aby zachować morskie siedliska i łowiska, przemysł rybny oraz detaliści muszą wybierać owoce morza poławiane i hodowane w sposób zrównoważony. Konsumenci mają prawo znać pochodzenie produktów i mieć świadomość czy są one wytwarzane z poszanowaniem środowiska morskiego.

Certyfikat FOS zdaje pewność, że firmy zajmujące się rybołówstwem i akwakulturą koncentrują się na kwestiach związanych ze zrównoważonym wykorzystaniem zasobów wodnych i zmniejszają wpływ swoich działań na ekosystem.

Control Union Certifications to niezależna jednostka certyfikująca (strona trzecia), która przeprowadza audyty (raz w roku) i przyznaje certyfikaty Friend of the Sea (na 3 lata), jak również Aquaculture Stewardship (ASC) i Marine Stewardship Council (MSC). Dzięki globalnej sieci biur odbywa się to w sposób wydajny i opłacalny dla naszych klientów, przy jednoczesnym zachowaniu rygorystycznych i profesjonalnych procedur.

Więcej informacji na temat certyfikacji w systemie FOS dostępnych jest na stronie friendofthesea.org. Udzielą ich Państwu również nasi specjaliści! Wszystkich zainteresowanych certyfikacją FOS zapraszamy do kontaktu z naszym biurem – Control Union Poland, drogą telefoniczną lub mailową. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

Zobacz także: