Scroll to top
Certyfikat COSMOS

Certyfikat COSMOS

COSMOS (Cosmetic Organic Standard) jest globalnym, uznanym standardem certyfikacji, funkcjonującym już od 2010 roku. Powstał w celu zharmonizowania dobrze ugruntowanych systemów, a opracowali go członkowie założyciele: Soil Association (Wielka Brytania), Ecocert (Francja), Cosmebio (Francja), BDIH (Niemcy) oraz AIAB/ICEA (Włochy). Tych 5 wiodących instutucji, połączonych w organizację non-profit COSMOS-AISBL z siedzibą w Brukseli – jest właścicielami oraz zarządcami standardu. Już ponad 40 tyś produktów w 1800 firmach w 70 krajach jest certyfikowanych w tym systemie. Control Union przeprowadza audyty na całym świecie!

COSMOS obejmuje certyfikację i zatwierdzanie składników organicznych i naturalnych oraz kosmetyków.

Kategorie certyfikatu COSMOS:

 • COSMOS Organic – tutaj min. 95% składników pochodzenia rolnego poddanych obróbce fizycznej muszą stanowić składniki organiczne. Dla produktów z zawartością składników organicznych „made with organic”, niespłukiwanych (kremy, balsamy) – 20% wszystkich składników musi być ekologiczna. Wyjątek stanowią produkty „made with organic” spłukiwane (mydła, szampony), gdzie 10% wszystkich składników musi mieć organiczny status.
 • COSMOS Natural – dedykowany jest kosmetykom, które posiadają naturalny skład, ale składniki te nie mogły być uprawiane organicznie (sole, glinki). Brak wymagań co do zawartości organicznej w produkcie.

Niezależnie od kategorii, w produktach sygnowanych logotypem COSMOS – wykorzystuje się tzw. zieloną chemię. Nie mogą one zawierać GMO, nie testuje się ich na zwierzętach. Wdraża się natomiast plan środowiskowy i korzysta z opakowań zrównoważonych.

Dla kogo certyfikat COSMOS?

COSMOS promuje składniki pochodzące z rolnictwa ekologicznego, stosowanie procesów produkcyjnych przyjaznych środowisku i bezpiecznych dla ludzkiego zdrowia. Program ten dedykowany jest producentom, handlarzom, właścicielom marek organicznych lub naturalnych produktów i składników kosmetycznych, którzy poprzez certyfikat ekologiczny deklarują zawartość organiczną lub naturalny skład.

Korzyści z posiadania certyfikatu COSMOS:

 • COSMOS to wiodąca w przemyśle kosmetycznym, ujednolicona norma o zasięgu globalnym.
 • Jest standardem, który świadomym konsumentom daje gwarancję na oryginalne organiczne i naturalne produkty i składniki kosmetyczne.
 • Oprócz weryfikacji składników – system ocenia wpływ produktów na środowisko.
 • Wiodący na arenie międzynarodowej standard w sposób efektywny wspiera rozwój sektora kosmetyków organicznych i naturalnych.
 • Posiadacze certyfikatu mają możliwość posługiwania się rozpoznawalnym logotypem COSMOS.

Jak uzyskać certyfikat COSMOS?

 • Aby zaaplikować o certyfikację – skontaktuj się z nami! Następny krok to wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
 • Jednostka certyfikująca przygotuje ofertę.
 • Po akceptacji oferty obędzie się audyt przeprowadzony przez niezależną stronę trzecią, czyli przez audytora z autoryzowanej jednostki certyfikującej.
 • Po pomyślnym przejściu audytu – wydawany jest certyfikat potwierdzający, że certyfikowany produkt lub składnik jest zgodny z normą COSMOS.

Wersja standardu 4.1 opublikowana 01.03.2024

Dokumenty

Zobacz także: