Scroll to top

Certyfikat GRS

Global Recycled Standard (GRS) to międzynarodowy, dobrowolny standard, który określa wymagania dotyczące certyfikacji włókien pochodzących z recyklingu. Celem programu GRS jest zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu przy jednoczesnej dbałości o środowisko, warunki socjalne, czy też kontrolę użytych środków chemicznych bezpiecznych dla człowieka i środowiska

Certyfikat GRS
GRS

Certyfikacja GRS przeznaczona jest dla produktów, które zawierają co najmniej 20% materiału pochodzącego z recyklingu (do oznaczenia logo, wymagane jest 50%). Dlatego certyfikat GRS oparty jest o łańcuch kontroli pochodzenia produktu. Oznacza to, że aby produkt finalny mógł być sprzedany jako certyfikowany – na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca bezsprzecznie muszą być przestrzegane wymogi GRS. Zaczynając od etapu recyklingu, poprzez przetwórstwo, a kończąc na handlu. Z owej certyfikacji wyłączone są punkty zbiórek odpadów (istnieje jednak obowiązek wypełnienia deklaracji o ilości odpadów). Możliwość certyfikacji dotyczy produkcji tekstylnych i nietekstylnych. 

Podczas audytu firmy ubiegającej się o certyfikat GRS, weryfikacji podlega:

  • zapewnienie identyfikowalności materiałów z recyklingu w całym łańcuchu dostaw,
  • kryteria środowiskowe,
  • kryteria socjalne,
  • wymogi dotyczące zastosowania środków chemicznych.

Szczegółowe wymagania opisane są w standardzie Global-Recycled-Standard-V4, który można znaleźć TUTAJ.

Certyfikacja GRS to:

  • zweryfikowanie zawartości włókien z recyklingu w produkujcie końcowym,
  • odpowiedzialna praktyka społeczna, środowiskowa i chemiczna w produkcji,
  • nowoczesne podejście w biznesie,
  • zagwarantowanie klientom narzędzia do podejmowania świadomych decyzji.

GRS został pierwotnie opracowany przez Control Union Certifications w 2008 r. Dzisiaj właścicielem oraz administratorem systemu jest Textile Exchange. Organizacja ta nadzoruje również inne systemy certyfikacji tekstyliów m.in. OCSRCSRDS. Na stronie internetowej organizacji znajduje się aktualizowana baza danych posiadaczy certyfikatu, dzięki której w prosty sposób można znaleźć partnera do kooperacji.

Wszystkich Państwa, zainteresowanych certyfikacją włókien pochodzących z recyklingu – zapraszamy do współpracy z naszą jednostką certyfikującą i do bezpośredniego kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszelkie Państwa pytania. Więcej informacji nt. standardu dostępnych jest także w tekście pt. Z czego robi się ubrania? Certyfikacja w systemie GRS.

Zobacz także: