Scroll to top

Certyfikat SBP

Sustaianable Biomass Program (SBP) to system certyfikacji biomasy drzewnej, głównie w postaci pelletu drzewnego i zrębków, wykorzystywanych w przemysłowej, wielkoskalowej produkcji energii. Utworzony został przez główne, europejskie przedsiębiorstwa energetyczne. Zapewnia on, iż biomasa leśna pochodzi z legalnych i zrównoważonych, odpowiedzialnych źródeł.

Certyfikacja w tym systemie obejmuje cały łańcuch dostaw, od lasu do konsumenta.

Certyfikat SBP
Certyfikat SBP

SBP – standard dla biomasy drzewnej.

Celem certyfikacji SBP jest przestrzeganie regulacji prawnych, a także zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej. Ramy systemu oferują holistyczne podejście do swoich wymagań i koncentrują się na realizacji bieżących zmian w społeczeństwie. W związku z tym, szczególną uwagę przykłada się do zgodności społecznej, zmiany użytkowania gruntów, a także do różnorodności biologicznej.

O certyfikat w tym standardzie ubiegać się mogą firmy produkujące oraz handlujące biomasą w celach energetycznych.

Posiadacze certyfikatu SBP mają pewny dostęp do Unii Europejskiej, a także zgodność zbiorów z legalnością pozyskania surowca, wymaganą przez rozporządzenie EUTR. Warto pamiętać, że aby uzyskać certyfikat SBP należy posiadać ważny certyfikat Kontroli Pochodzenia Produktu FSC lub PEFC. Można uzyskać je przed lub w trakcie certyfikacji SBP.

Więcej informacji na temat systemu certyfikacji oraz standardy w oparciu, o które przeprowadzane są audyty można znaleźć na stronie głównej administratora systemu SBP.

Zapraszamy Państwa do nawiąznia bezpośredniego kontaktu z ekspertami Control Union Poland. Jesteśmy jednostką certyfikującą, mamy duże doświadczenie w przeprowadzaniu audytów pod kątem zrównoważonych standardów biomasy.

Zobacz także: