Scroll to top

Certyfikacja zrównoważonej turystyki – Green Choice, GSTC, EarthCheck

Certyfikacja zrównoważonej turystyki odgrywa kluczową rolę w budowaniu zaufania podróżujących klientów, podnoszeniu standardów jakości oraz wspieraniu zrównoważonego rozwoju.

Niedawne badanie Virtuoso Sustainability wykazało, że niemal 60% turystów skłonnych jest zapłacić więcej za hotele, usługi touroperatorów, a także za doświadczenia podróżnicze, które wspierają zrównoważone praktyki – jeśli wiedzą, w jaki sposób ich wkład jest wykorzystywany. Wzrasta również działalność rządów w kontekście podniesienia przejrzystości w branży turystycznej. Z początkiem 2025 roku zaczęła obowiązywać dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD / Corporate Sustainability Reporting Directive). Regulacja ta wymaga od sieci hotelowych, linii lotniczych oraz firm działających w sektorze podroży (duże jednostki oraz małe i średnie spółki giełdowe) publikowania raportów na temat wpływu na środowisko i społeczeństwo oraz ładu korporacyjnego.

Wobec powyższych – uznane globalnie certyfikaty zrównoważonego rozwoju branży turystycznej stanowią dostępne narzędzia zarówno dla turystów, jak i inwestorów, chcących podejmować decyzje świadome ekologicznie. Turystyka zrównoważona stała się obszarem zyskującym przy wyborze kierunku destynacji, operatora, hotelu, a posiadanie certyfikatu to dziś znaczący wyróżnik konkurencyjny.

Certyfikacja zrównoważonej turystyki – GSTC, EarthCheck, Green Choice.

Systemy certyfikacji turystyki takie jak GSTC, EarthCheck czy Green Choice podkreślają znaczenie zrównoważonych praktyk i ochrony różnorodności biologicznej. Pomagają przedsiębiorstwom turystycznym spełniać oczekiwania rynku oraz wymogi regulacyjne ustalone na całym świecie, a dostosowane do lokalnych warunków.

Certyfikat zrównoważonej turystyki Green Choice

Certyfikat Green Choice

Certyfikat zrównoważonej turystyki Green Choice CUC został stworzony w 2013 roku przez Control Union. To certyfikat spełniający kryteria zrównoważonego rozwoju. Jego wymagania mają zastosowanie do usług turystycznych, które wykażą, że zostały opracowane w odpowiednich warunkach społecznych, środowiskowych i gospodarczych, i które promują odpowiedzialny rozwój. Ten standard zrównoważonej turystyki oparty na globalnych politykach, a dostosowany do lokalnych warunków:

  • chroni bioróżnorodność,
  • zachowuje dziedzictwo kulturowe,
  • pobudza lokalną gospodarkę,
  • zapewnia jakość,
  • zwiększa świadomość ekologiczną konsumentów,
  • oferuje przewagę rynkową,
  • zapewnia zgodność z przepisami,
  • promuje zrównoważoną turystykę,
  • promuje długoterminową rentowność miejsc docelowych,
  • wykazuje odpowiedzialność społeczną,
  • zachęca do ciągłego doskonalenia,
    Certyfikat GSTC

    Certyfikat GSTC

Global Sustainable Tourism Council (GSTC) – globalnie uznawany standard dla zrównoważonej turystyki lub miejsca docelowego, znany też jako Kryteria GSTC. Kryteria tego systemu obejmują aspekty środowiskowe, społeczno-kulturowe oraz ekonomiczne, stanowiąc wytyczne dla hoteli, firm turystycznych oraz destynacji dbających o środowisko naturalne, szanujących autentyczność społeczności przyjmujących i dążących do zrównoważonego rozwoju. 

Certyfikat EarthCheck

EarthCheck to globalny program certyfikacji i doradztwa w zakresie zrównoważonego rozwoju w turystyce i doskonałości operacyjnej. Oferuje narzędzia do oceny i poprawy wydajności środowiskowej i społecznej dla firm turystycznych, hoteli, destynacji i innych podmiotów związanych z turystyką. EarthCheck Certified zapewnia ramy dla zmian, napędza do działania i umożliwia monitorowanie i zarządzanie emisjami. Program opiera się na naukowych metodach (koncentruje się na pomiarach), jest uznawany przez GSTC za spełniający międzynarodowe standardy zrównoważonego rozwoju, demonstruje przywództwo w działaniach na rzecz klimatu i zyskuje na popularności jako narzędzie wspierające zrównoważoną przyszłość.

Control Union Certifications uznane przez Travalyst.

Control Union, międzynarodowy organ inspekcyjny i certyfikujący, oferuje powyższe wiarygodne programy certyfikacji hoteli, touroperatorów i innych podmiotów sektora.

Certyfikacja w ramach CUC jest również niezależnie oceniona i uznana za zgodną z kryteriami Travalyst, organizacji non-profit założonej przez księcia Harry’ego i księżną Sussex, a mającej na celu transformację branży turystycznej i promowanie zrównoważonej turystyki. Organizacja ta współpracuje z wiodącymi firmami z branży turystycznej jak booking.com, Google czy Skyscanner, by dostarczać podróżnym wiarygodne i spójne informacje na temat wpływu podróży na środowisko. W ciągu 5 lat Travalyst osiągnął kamienie milowe, w tym dostarczenie danych dotyczących emisji CO2 dla ponad 65 miliardów wyszukiwań lotów na platformach swoich partnerów. Travalyst dąży do ujednolicenia standardów zrównoważonej turystyki, tworząc listę certyfikacji zgodnych z jej kryteriami. Inicjatywa ta ma na celu wspieranie certyfikacji w zmieniającym się otoczeniu prawnym oraz zapewnienie spójności na platformach rezerwacyjnych.

Zrównoważona turystyka opiera się na optymalnym wykorzystywaniu zasobów naturalnych, poszanowaniu autentyczności społeczno-kulturowej oraz zapewnieniu długoterminowej rentowności działalności gospodarczej. Branża turystyczna może harmonijnie łączyć rozwój z ochroną środowiska i dobrostanem lokalnych społeczności. Wdrażanie tych standardów w Polsce może przyczynić się do podniesienia jakości usług turystycznych, zwiększenia konkurencyjności na rynkach krajowym i międzynarodowym oraz promowania pozytywnych praktyk w branży turystycznej.

 

Wszystkich Państwa zainteresowanych certyfikacją hoteli i innych przedsiębiorstw związanych z sektorem turystycznym zapraszamy do kontaktu

Zobacz także: