System VLOG opracowany został przez niemieckie Stowarzyszenie Żywności bez Inżynierii Genetycznej (Verband Lebensmittel ohne Gentechnik, w skrócie: VLOG).
Jest to prężnie rozwijający się standard, a to za sprawą siły napędowej, jaką są duże sieci handlowe, które po wprowadzeniu produktów mlecznych bez GMO – stale poszerzają swoją ofertę. Czy to o produkty roślinne czy mięsne.
Dla kogo certyfikat VLOG?
- Firmy logistyczne, które transportują, przechowują lub handlują żywnością lub paszą.
- Producenci pasz, którzy produkują lub przetwarzają pasze.
- Firmy rolnicze – w zakresie produkcji zwierzęcej i pasz dla zwierząt.
- Firmy przetwarzające lub przygotowujące żywność.
- Detaliści, którzy dostarczają konsumentom produkty zwierzęce.
- Inni.
Producenci żywności i wytwórcy pasz dla zwierząt – mogą posługiwać się etykietą „VLOG tested” lub „Ohne GenTechnik”, by informować swoich klientów o tym, że zarówno procesy produkcyjne (produkcja, magazynowanie, transport), jak i produkty – nie wykorzystują składników modyfikowanych genetycznie.
Certyfikacja VLOG jest idealnym uzupełnieniem dla innych standardów zapewnienia jakości, takich jak Donau Soja / Europe Soja, GLOBAL G.A.P, QS czy GMP+. Standard VLOG pomaga w zwiększeniu potencjału rynkowego i w nawiązaniu kolejnych kontraktów z partnerami handlowymi w Europie wymagającymi certyfikacji non GMO, czyli poświadczającej, że przedsiębiorstwo wytwarza produkty na najwyższym poziomie bez stosowania modyfikacji genetycznych.
Jak uzyskać certyfikat VLOG?
- Skontaktuj się z jednostką certyfikującą i uzyskaj ofertę.
- Kontrola dokumentów przed audytem opisujących system bezpieczeństwa GMO (opis operacji, receptur, specyfikacje, itd.).
- Audyt integralności w przedsiębiorstwie lub w gospodarstwie rolnym sprawdzający spełnienie wymagań normy – raz w roku.
- Skorygowanie ewentualnych niezgodności.
- Uzyskanie certyfikatu spełniającego normę „Ohne GenTechnic” i możliwości oznaczenia etykietą „VLOG”.
Certyfikat wydawany jest na okres jednego roku.