Pakowanie produktów spożywczych jest podstawowym zabiegiem służącym zachowaniu ich jakości i zmniejszeniu strat w wartościach odżywczych. Branża producentów elastycznie musi dopasowywać się do coraz szybszych zmian na rynku oraz rosnących wymagań ekologicznych. Jaki to będzie miało wpływ na wygląd opakowań w przyszłości? Podczas Międzynarodowych Targów Owocowo – Warzywnych (Fruit Logistica 2018), w Berlinie, zespół Control Union Poland miał okazję przyjrzeć się nowatorskim rozwiązaniom w tej dziedzinie.
O przyszłości opakowań…
Jednym z nich jest koncepcja, by opakowania plastikowe zastąpić opakowaniami wytwarzanymi ze źródeł odnawialnych. Zaprezentowany podczas targów Greenliner to innowacyjny, niezwykle ekologiczny materiał opakowaniowy wyprodukowany nawet w 50% z trawy. Włókno trawiaste jest wytwarzane w postaci pelletu poprzez czysto mechaniczną konwersję suszonej trawy (siana). Nie wymaga absolutnie żadnej obróbki chemicznej. W przeciwieństwie do uprawy drzew, która w Europie trwa co najmniej 20 lat, trawa jest dostępna do zbioru kilka razy w roku.
Podczas berlińskich targów zaprezentowano także nowatorskie torby do przechowywania żywności. Uwalniają one nano związki w zmodyfikowanej atmosferze, w której umieszcza się świeży produkt. Uwalnianie z worka do atmosfery związki reagują z nadmiarem cząsteczek wody uwalnianych przez produkt. Dzięki temu mogą niszczyć nadmiarowe cząsteczki wody i utrzymywać określony poziom wilgotności. Worki kontrolują proces rozkładu, zmniejszając wilgotność wewnątrz worka.
Z jednej strony można zaobserwować trend w rozwoju opakowań, z drugiej jednak coraz częściej słyszy się o całkowitej rezygnacji z nich. Wydaje się, że jadalne opakowania to jedno z rozwiązań przyszłości. Czy to oznacza, że niedługo ser zjemy razem z opakowaniem? Jadalne opakowania nad którymi pracują w tej chwili naukowcy, mają być niewidoczne. Produkty ochroni niedostrzegalna gołym okiem warstwa wytworzona z biopolimerów pochodzenia naturalnego.
Innym rozwiązaniem, eliminującym potrzebę produkcji opakowań zaprezentowanym na targach – było oznaczanie produktów bez użycia chemicznych dodatków, materiałów opakowaniowych lub naklejek. W pełni zautomatyzowana maszyna laserowa usuwa tylko pigmenty ze skórki zewnętrznej, bez wpływu na jakość i smak jedzenia. Jest to odpowiedź na bardziej rygorystyczne regulacje dotyczące żywności ekologicznej. Maszyna oznacza pojedyncze produkty lub całe pudełka. Podobne metody są już stosowane w Szwecji.
Sprzęt i rozwiązania związane z opakowaniem i etykietowaniem były jednym z głównych tematów imprezy. Warto przy tej okazji zastanowić się czy, kiedy i jak wpłynie to na działalność polskich producentów? Control Union Poland jako jednostka certyfikująca również w systemach bezpieczeństwa żywności stara się na bieżąco śledzić zmiany na rynku spożywczym i dopasowywać wachlarz świadczonych usług do potrzeb Klientów.