Scroll to top

FSC® a PEFC – różnice.

Certyfikaty FSC® i PEFC dotyczą kontroli pochodzenia produktów pochodzących z lasu. Zostały ustanowione przez konkurujące ze sobą organizacje FSC i PEFC i mimo, że oba systemy dotyczą pochodzenia produktów leśnych – nie uznają się wzajemnie.

Certyfikat FSC na produkcie oznacza, że surowiec użyty do jego wyrobu pochodzi z lasu certyfikowanego w systemie FSC FM, z odpowiedzialnych źródeł, bądź z surowców z recyklingu. Analogicznie, certyfikat PEFC dla produktu poświadcza, że surowiec użyty do jego wyrobu pochodzi z lasu certyfikowanego w systemie PEFC FM, ze źródeł kontrolowanych i/lub z surowców z recyklingu.

RÓŻNICE MIĘDZY WYMOGAMI CERTYFIKACJI FSC A PEFC.

Wymogi systemów FSC i PEFC dla przedsiębiorstw są bardzo podobne, dlatego audyty FSC i PEFC nie różnią się od siebie znacząco. Zwykle decyzja w sprawie wdrożenia certyfikacji FSC lub PEFC warunkowana jest preferencjami odbiorców lub dostępnością surowców certyfikowanych w danym systemie.

W systemie PEFC dochodzi obowiązek prowadzenia audytów wewnętrznych przed audytem jednostki oraz opracowania systemu zasad należytej staranności dla certyfikowanych dostaw. Pozostałe wymogi są bardzo podobne do FSC.

Warto mieć na względzie, że decydując się na utrzymanie obu certyfikatów (FSC i PEFC), należy oddzielić surowce z certyfikatem FSC od surowców z certyfikatem PEFC, w trakcie magazynowania i produkcji, gdyż nie można tych surowców w niekontrolowany sposób mieszać i nie wolno używać ich zamiennie do certyfikowanej produkcji.

Podobnie jak w przypadku certyfikacji FSC, certyfikat PEFC wydawany jest na okres 5 lat, jednak aby go utrzymać, należy przechodzić coroczne audyty okresowe, których celem jest wykazanie, że certyfikowana firma nie sprzedaje więcej wyrobów z certyfikatem PEFC niż zakupiła surowców PEFC.

* Control Union Poland, w zakresie certyfikacji FSC i PEFC, działa pod akredytacją Control Union Certifications B.V. z siedzibą w Zwolle.

 

Dowiedz się też: Jak uzyskać certyfikat PEFC?

Zobacz także: