Scroll to top

Jest już ponad 5 tysięcy posiadaczy certyfikatu GOTS!

Z roku na rok, coraz więcej firm może pochwalić się etykietą Global Organic Textile Standard na swoich produktach. Liczba posiadaczy certyfikatu GOTS wskazuje na wzrost o 8,2% (z 4642 w 2016 roku do 5024 w roku 2017). Certyfikowane firmy zlokalizowane są w 62 krajach na całym świecie.

Regiony, w których GOTS rozwija się najbardziej dynamicznie to kolejno: Bangladesz (+ 40%), Ameryka Północna (+ 39%), Portugalia (+ 39%), Europa (+ 29%). Jeżeli chodzi o całkowitą liczbę certyfikowanych podmiotów, to w pierwszej dziesiątce krajów znajdują się: Indie (1658), Bangladesz (534), Niemcy (480), Turcja (445), Włochy (307), Chiny (292), Pakistan (194), Portugalia (180), USA (99) i Korea Południowa (69).

Podczas corocznego spotkania GOTS, dyrektor systemu Claudia Kersten powiedziała, iż: „Rosnąca liczba certyfikatów GOTS pokazuje, że jest on traktowany jako rozwiązanie do zarządzania ryzykiem, reputacją i zróżnicowaniem rynku”.

Bawełna jest prawdopodobnie pierwszą tkaniną, która przychodzi na myśl w kontekście włókien naturalnych. Stanowi ona 2,5% światowej ziemi uprawnej. A jednak w trakcie uprawy plantatorzy zużywają 16% światowych pestycydów. Czyni to bawełnę jedną z najbardziej toksycznych upraw na świecie. Celem GOTS jest zdefiniowanie globalnie uznanych wymagań, które zapewnią organiczny status tekstyliów. Od pozyskania surowców, poprzez produkcję ekologiczną i odpowiedzialną społecznie, aż po etykietowanie w celu zapewnienia wiarygodnej informacji konsumentowi. Kluczowe wymogi obejmują zakaz stosowania organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO), wysoce niebezpiecznych substancji chemicznych oraz pracy dzieci, jednocześnie egzekwując silne systemy zarządzania i surowych dobre praktyki w zakresie oczyszczania ścieków.

Obecnie 15 polskich przedsiębiorstw posiada certyfikat GOTS. Biorąc pod uwagę globalny sukces systemu i tempo jego rozwoju u naszych zachodnich sąsiadów – można zakładać że, przedsiębiorców biorących pod uwagę kwestie społeczne oraz środowiskowe, a więc posiadaczy certyfikatu GOTS – w Polsce również przybędzie.

Zobacz także: