Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami organizacja RSPO opublikowała z początkiem grudnia 2014 roku nowy standard dla certyfikacji firm przetwarzających oleje palmowe i ich pochodne.
Nowy standard będzie obowiązywał podczas wszystkich audytów (zasadniczych i okresowych), wykonywanych po 1 kwietnia 2015 roku.
Najważniejsze zmiany, które wprowadza nowa wersja standardu:
- Wprowadzenie w systemie SG zasady osiągania 100% zawartości surowca certyfikowanego (nie jak dotychczas 95%) z uwzględnieniem definicji „małych komponentów”.
- Wprowadzenie obowiązku dokonywania corocznych przeglądów zarzadzania (przez naczelne kierownictwo) systemu RSPO.
- Wprowadzenie wymogu posiadania opisu systemu rozwiazywania skarg zainteresowanych trzecich stron.
- Wprowadzenie dwóch systemów dla prowadzenia Bilansu Masowego (system ciągłego lub stałego okresu rozliczeniowego).
- Wprowadzenie jasnego wymogu prowadzenia audytów co 12 miesięcy (z uwagi na system e-trace).
- Wprowadzenie możliwości grupowej certyfikacji małych firm.
- Skrócenie czasu wymaganego dla przechowywania zapisów certyfikacyjnych z 5 do 2 lat.
- Wprowadzenie wymogu określenia współczynników wydajności w oparciu o własne parametry procesów. W przemyśle oleochemicznym konieczne odniesienie do specjalnie opracowanych w 2103 roku wytycznych.
- Wprowadzenie pojęcia „małych komponentów”, substancji zawierających pochodne olejów palmowych, ale przez fakt ich niewielkiego udziału nie podlegających wymogom certyfikowanego pochodzenia.
- Jasne określenie podmiotów uczestniczących w handlu certyfikowanymi produktami olejów palmowych, a nie wymagających uzyskania osobnego certyfikatu RSPO.
- Wprowadzono jednocześnie roczny okres na zamknięcie ewentualnych niezgodności, które wskazane podczas audytów po 1 kwietnia 2015 roku nie byłyby niezgodnościami w myśl poprzedniej wersji standardu.
Pobierz nową wersje standardu > >
Zapraszamy na szkolenie >> więcej informacji już wkrótce.