Polski rynek drzewny wstrząsany jest zmianami związanymi z dostępnością materiału drzewnego i zawirowaniami wokół certyfikacji FSC®.
Kolejne Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych rezygnują z kontynuacji certyfikacji gospodarki leśnej w tym systemie. Stanowi to wyzwanie dla przedsiębiorców branży drzewnej, meblarskiej, drewnopochodnej czy papierniczej, bowiem posiadanie certyfikatu FSC pozwala firmom z Polski prowadzić działalność na terenie całego świata, sprzedawać produkty na rynki zagraniczne i tam pozyskiwać partnerów.
Certyfikat FSC zapewnia odpowiedzialną gospodarkę leśną i umożliwia kontrolę handlu i produkcji produktów z drewna pochodzącego z certyfikowanych lasów.
W przypadku braku ważnego certyfikatu FSC w Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, firmy przetwórcze i przedsiębiorstwa handlowe, zaopatrujące się w surowiec bezpośrednio w RDLP, nie będą miały możliwości sprzedaży swoich produktów gotowych z certyfikatem FSC, pomimo posiadania ważnego certyfikatu FSC CoC.
Istnieją jednak alternatywy dla certyfikatu łańcucha dostaw FSC.
Pierwszą z nich jest certyfikacja gospodarki leśnej oraz łańcucha dostaw w systemie PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification), który również zapewnia certyfikację łańcucha dostaw produktów pochodzenia leśnego. PEFC to konkurencyjny dla FSC system certyfikacji lasów i produktów branży drzewnej, który uznawany jest zarówno przez Lasy Państwowe, jak i przez większość największych odbiorców branży drzewno-papierniczej. Podobnie jak w przypadku FSC, głównym celem powołania programu PEFC jest promocja zrównoważonej gospodarki leśnej poprzez procesy certyfikacyjne.
Obecnie wszystkie RDLP (z wyjątkiem Puszczy Białowieskiej) posiadają ważny certyfikat PEFC, co umożliwia zachowanie ciągu łańcucha dostaw.
Firmy posiadające certyfikat FSC mogą również uzyskać certyfikat PEFC, a drugą alternatywą jest rozszerzenie zakresu certyfikatu FSC o standard dotyczący wymagań dla zaopatrzenia w drewno kontrolowane FSC CW. Wówczas certyfikacja umożliwia przedsiębiorstwom zakup surowców z lasów niecertyfikowanych, ocenę ich pod kątem wymogów dla Drewna Kontrolowanego FSC, zmieszanie z surowcem z certyfikatem FSC i późniejszą ich sprzedaż z certyfikatem FSC MIX.
Jednak rozszerzenie dotychczasowego zakresu FSC o wymogi Drewna Kontrolowanego FSC wiąże się z zatwierdzeniem nowych procedur podczas dodatkowego audytu.
Przeczytaj też: RÓŻNICE MIĘDZY WYMOGAMI CERTYFIKACJI FSC A PEFC.
*Control Union Poland, w zakresie certyfikacji FSC, działa pod akredytacją Control Union Certifications B.V. z siedzibą w Zwolle.