Sprawdź też: Co obejmuje, jakie przynosi korzyści i do kogo jest skierowany certyfikat Rainforest Alliance 2020?
Certyfikacja łańcucha dostaw oparta na Standardzie Zrównoważonego Rolnictwa 2020 umożliwia firmom pozyskiwanie i sprzedaż certyfikowanych produktów z pieczęcią Rainforest Alliance 2020.
Proces ma na celu ukierunkowanie inwestycji firm na zrównoważony rozwój na poziomie gospodarstwa. Również – promowanie odpowiedzialnego postępowania w biznesie i tworzenie bardziej zrównoważonych strukturalnie łańcuchów dostaw. Certyfikacja łańcucha dostaw daje pewność identyfikowalności oraz integralności łańcucha dostaw, pomaga sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zrównoważone produkty i uzyskać dostęp do nowych rynków. Dowiedz się: jak uzyskać certyfikat Rainforest Alliance!?
Jak uzyskać certyfikat Rainforest Alliance 2020? Krok po kroku.
- Rejestracja na platformie certyfikacji Rainforest Alliance w celu uzyskania ID i zbudowania profilu firmy.
- Przeprowadzenie oceny ryzyka łańcucha dostaw (SCRA) – udostępnienie informacji o działaniach organizacji, lokalizacjach, wolumenie produktów, które mają być certyfikowane w systemie RA, ryzyku społecznym.
- Podpisanie umowy licencyjnej.
- Proces weryfikacji samooceny. Obliczenie poziomu weryfikacji*, który określa czy wymagany jest audyt autoryzowanej jednostki certyfikującej (zdalny lub na miejscu) i częstotliwość audytów czy też można ubiegać się o tzw poparcie u administratora systemu. Otrzymanie informacji o kolejnych krokach postępowania.
- Po pomyśnlej weryfikacji w ramach jednego z procesów (zatwierdzenia samooceny lub pozytywnego przejścia audytu) – uzyskanie certyfikatu ważnego przez 3 lata.
* Konieczna jest coroczna weryfikacja.
Przed audytem jednostki certyfikującej należy:
- Wdrożyć i udokumentować plan zarządzania, uwzględniający wymagania standardu RA.
- Przygotować listę certyfikowanych dostawców.
- Przygotować oraz wdrożyć mechanizm składania skarg.
- Zobowiązać się pisemnie do promowania równości płci.
- Zapewnić wizualne oddzielenie produktów certyfikowanych od niecertyfikowanych na wszystkich etapach przetwarzania, transportu i magazynowania.
- Prowadzić bilans masy.
- Zobowiązać się do oceny i rozwiązywania problemu pracy dzieci, pracy przymusowej, dyskryminacji, przemocy oraz nękania w pracy.
- Umożliwić zrzeszanie się pracowników w związkach zawodowych, a także w organizacjach pracowniczych.
- Należy przestrzegać wymogów prawa pracy.
- Zapewnić ochronę w miejscu pracy (BHP).
Ocena ryzyka – poziomy i metody weryfikacji.
Audyty niezapowiedziane:
Zgodnie z Zasadami Certyfikacji i Audytowania w systemie Rainforest Alliance 2020 – liczba niespodziewanych audytów przeprowadzanych przez Jednostkę Certyfikującą odpowiada 10%. Ponieważ audyty niespodziewane nie były wymagane w latach przejściowych, a rok 2023′ był częściowo rokiem przejściowym, odsetek, który należy wziąć pod uwagę w przypadku Zasady 1.5.5, wyniesie 5%.
1.5.50. 10% audytów niespodziewanych (przeprowadzanych dodatkowo do audytów certyfikacyjnych i audytów nadzorczych) oblicza się na podstawie portfolia CH w Jednostce Certyfikującej z poprzedniego roku kalendarzowego, zaokrąglając w górę do najbliższej liczby całkowitej, przy czym minimalna liczba wynosi jeden.
Przeczytaj też: FAQ. Odpowiedzi na często zadawane pytania w zakresie wymagań dla łańcucha dostaw.