By zagwarantować choć minimalnie stabilne(!) warunki do życia na naszej planecie, w obliczu zmieniającego się scenariusza klimatycznego, branża tekstylna, wywierająca silną presję na środowisko, bezsprzecznie – wymaga pilnej transformacji. Musi przekroczyć próg od minimalizowania szkód do maksymalizacji pozytywnych skutków. Przyjąć i wspierać praktyki zrównoważone.
W odpowiedzi na utratę bioróżnorodności – powstało rolnictwo ekologiczne, kierujące się następującymi zasadami: zdrowie, ekologia, sprawiedliwość i troska, a także podlegające regulacjom i w mniejszym stopniu oddziałujące na środowisko naturalne. Produkcja ekologiczna odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu zmian klimatycznych. M. in. ogranicza emisję CO2 do atmosfery, mądrzej wykorzystuje wodę, ogranicza do minimum stosowanie środków chemicznych.
Bawełna organiczna to bawełna, która jest produkowana i certyfikowana zgodnie ze standardami rolnictwa ekologicznego. Produkując ją – utrzymywane jest zdrowie gleb, ekosystemów i ludzi, a to dzięki wykorzystywaniu naturalnych procesów, a nie sztucznych nakładów. Priorytetowo ogranicza się tu zużycie wody (wykorzystując deszczówkę, zabezpieczając glebę przed utratą wilgotności, dbając o minimalizację zużycia wody w całym cyklu produkcji). Uprawa bawełny organicznej nie pozwala na stosowanie toksycznych chemikaliów ani GMO! Tutaj syntetyczne nawozy oraz pestycydy zastępuje się tradycyjnymi metodami. Jest to niezwykle ważne dla konsumentów, którzy stają przed dylematem: bawełna organiczna a zwykła?
Za sprawą uprawy bawełny konwencjonalnej, w ostatnich 40 latach wyschło Jezioro Aralskie.
Bawełna organiczna to alternatywa dla bawełny konwencjonalnej. Produkując ją łączy się tradycję, innowacje i naukę po to, by przynieść korzyści środowisku i promować dobrą jakość życia. Buduje fakt, że globalna produkcja w zakresie rolnictwa organicznego utrzymuje się na poziomie wzrostowym. Generuje go popyt wynikający ze stale rosnącej świadomości konsumentów dotyczącej etycznej mody i zdrowego stylu życia.
Bawełna organiczna – jak rozpoznać?
Bawełna organiczna wolna jest od substancji chemicznych, zatem jest zdrowa dla organizmu. Nie bez powodu rodzice wybierają ją kupując ubranka dla dzieci – brak tutaj szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć przez skórę. Ale ona dobra jest dla każdego! Charakteryzuje się wysoką oddychalnością, chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem. Jest również trwała. Choć stawiając na bawełnę organiczną konsumenci kierują się najczęściej zdrowiem – podkreślać należy również jej nieinwazyjne działanie na środowisko! A jak rozpoznać czy produkt pochodzi ze zrównoważonego źródła? Z pomocą przychodzą przede wszystkim certyfikaty ekologiczne, których symboli warto szukać na etykietach.
Certyfikat OCS.
OCS to standard zawartości organicznej. Międzynarodowy, dobrowolny – zapewnia weryfikację surowców pochodzących z upraw ekologicznych – od gospodarstwa do produktu końcowego, znajdującego swoje miejsce na sklepowej półce.
OCS 100% oznacza, że produkt zawiera 95% lub więcej materiału spełniającego normy ekologiczne. Z kolei OCS BLENDED to oświadczenie używane w przypadku produktów zawierających min 5% materiału organicznego, zmieszanego z innymi surowcami.
Warto przeczytać też: „Certyfikacja, jako wyróżnik konkurencyjny. Przewodnik po kluczowych certyfikatach zrównoważonej mody”.
Bawełna organiczna z certyfikatem GOTS.
Global Organic Textile Standard (GOTS) to kultowy, rygorystyczny, dobrowolny standard o zasięgu globalnym. System opracowany został przez międzynarodowe organy ustanawiające standardy. W tym: Organic Trade Association (USA), Japan Organic Cotton Association, International Association Natural Textile Industry (Niemcy) i Soil Association (UK). Stworzono go w celu zdefiniowania uznanych na całym świecie wymagań, które zapewniają ekologiczny status tekstyliów (od surowca po gotowy produkt). Kluczowe przepisy obejmują zakaz stosowania organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO), wysoce niebezpiecznych chemikaliów oraz pracy dzieci, wymagając jednocześnie silnych systemów zarządzania zgodnością społeczną i środowiskową.
Oznaczenie GOTS na produkcie z bawełny informuje, iż stworzony on został wg. wysokich standardów ekologicznej produkcji. Jest to produkt najwyższej klasy! Kategoria ORGANIC oznacza, że produkt składa się w co najmniej 95% z certyfikowanych włókien ekologicznych. Kategoria MADE WITH (X%) ORGANIC mówi, że produkt zawiera minimum 70% certyfikowanych włókien ekologicznych, dopuszczając 10% włókien syntetycznych (lub do 25% w przypadku skarpetek, legginsów, odzieży sportowej).
Sprawdź: Certyfikat GOTS.
Branża tekstylna coraz częściej zwraca się w kierunku zrównoważonego rozwoju. Bawełna organiczna uprawiana i przetwarzana w sposób przyjazny i bezpieczny dla środowiska i człowieka – nieustannie zyskuje na popularności. Bez wątpienia jest ona nieodzownym elementem zrównoważonej mody – mody przyszłości! Przy czym przyszłość zaczyna się już!
Źródła: Lifestyles Lab, Textile Exchange „Organs Cotton Market Report 202”, Changing Markets „Fossil Fashion – The hidden reliance of fast fashion on fossil fuels”; Global Climate Action „Identifying Low Carbon Sources of Cotton and Polyester Fibers”; Modefica „Fashion Threads. Systemic Perspectives for Circularity”.